Soğan Halkası Tarifi

Soğan Halkası Tarifi

“Soğan Halkaları”nı çok severim. Eskiden hep hazır alırdık ama evde yapmaya başladıktan sonra hazırları beğenmez olduk. Sizlere de tavsiye ederim. Hem çok pratik hemde çok hesaplı… Hem ne yağı kullandıklarını ve o yağı kaç kez kullandıklarını düşünmenize gerek yok…

Soğan Halkası Nasıl Yapılır?

Soğan Halkası Malzemeleri:

– 3 adet soğan,

– 1 çay bardağı süt,

– 1 yumurta,

– 1 çay bardağı soda,

– Aldığı kadar un,

– Tuz,

– Kızartmak için sıvı yağ.

Soğan Halkası Yapılışı:

Soğanların kabuklarını soyup 1 cm genişliğinde halkalar halinde doğrayın. Halkaları birbirinden ayırın. Diğer tarafta sos malzemelerini karıştırın. Boza kıvamına veya biraz daha koyu hale gelene kadar un ekleyin. Bir kap içerisine bir miktar un koyun. Halkaları önce una sonra karışıma bulayıp kızgın yağda kızartın. Fazla yağı emmesi için kağıt havlu üzerine alın.

Afiyet olsun…

Soğan Halkası Nasıl Yapılır?

Püf Noktası:

Soğan doğrarken gözlerimizin yanmamasını nasıl sağlarız?

  • Soğan doğrarken gözlerinizin yanmaması için öncelikle bıçağınızın çok keskin olmasına özen gösterin. Aksi halde soğanın dış zarını zorlayacağınız için daha fazla sıvı akıtmasına neden olursunuz.
  • Soğanı soğuk su altında doğrayabilirsiniz. Soğuk su da gözlerin yanmasını engeller. Ya da soğuk suda yıkayıp daha sonra doğrayabilirsiniz.
  • Burnunuzdan değil de ağzınızdan nefes alırsanız bu da gözlerinizin yanmasını engeller.
  • Gözleriniz yanıp yaşarmaya başlarsa da mümkün olduğunca az kırpmalısınız ve ellerinizle gözlerinizi silmemelisiniz. Ya da ağzınıza limon dilimi koyarsanız bu da yanmayı engeller.

Bir Cevap Yazın

© 2010 - 2014 Nihalce. Tüm Hakları Saklıdır.
Lestat
Önceki yazıyı okuyun:
Bugün Aslında Dündü - Groundhog Day Hakkında
Bugün Aslında Dündü – Groundhog Day Hakkında

"Aynı günü tekrar, tekrar ve tekrar yaşasaydınız ne yapardınız?" Cuma günü Canım Necla'm ile kahvaltıda "Her günüm aynı" diyerek veryansın...

Kapat